لایت کوین (LTC) چیست؟

لایت کوین یک شبکه ارز دیجیتال همتا به همتا (P2P) منبع باز است که کاربران را قادر می‌سازد تا پرداخت‌های خود را در سراسر جهان به روشی سریع و مقرون به صرفه ارسال کنند.

شبکه Litecoin در 13 اکتبر 2011 تأسیس شد و در ابتدا به عنوان فورک بیت کوین (BTC) برای بهبود سه مشکل اصلی شبکه بیت کوین ایجاد شد – سرعت، مقیاس پذیری و تمرکز.

لایت کوین به گونه ای طراحی شده است که روشی ایده آل برای پرداخت دارایی های دیجیتالی برای بازرگانان و مصرف کنندگان باشد و تاییدیه تراکنش های فوری را ارائه دهد.

از یک اجماع اثبات کار (PoW) برای ایمن سازی شبکه، مشابه بیت کوین استفاده می کند. با این حال، الگوریتم هش مورد استفاده توسط شبکه آن با الگوریتم بیت کوین متفاوت است.

لایت کوین از Scrypt استفاده می کند، در حالی که بیت کوین از SHA-256 استفاده می کند. در این مورد با جزئیات بیشتر بحث خواهد شد.

لایت کوین هاوینگ (نصف شدن)

هنگامی که ماینرها یک بلوک را تکمیل می کنند، پاداش LTC دریافت می کنند. با این حال، مانند نصف شدن بیت کوین، پاداش استخراج لایت کوین در طول زمان کاهش می یابد.

این مکانیسم در پروتکل لایت کوین تعبیه شده است تا نرخ انتشار را کنترل کند و از عرضه محدود ارز دیجیتال اطمینان حاصل کند. بر اساس رویداد هاوینگ قبلی در 5 آگوست 2019، لایت کوین اکنون 12.5 LTC در هر بلوک تکمیل شده ارائه می دهد.

رویداد بعدی هاوینگ

رویداد بعدی هاوینگ در 3 آگوست 2023 برگزار می شود و پاداش استخراج را به 6.25 LTC در هر بلوک تکمیل شده کاهش می دهد.

پیش روی نصف شدن لایت کوین، سر و صدای زیادی در جامعه ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است، به خصوص که تنها چند ماه دیگر تا آن زمان باقی مانده است.

نصف شدن که در فواصل منظم تقریباً چهار ساله برنامه ریزی شده است، بخشی جدایی ناپذیر از سیاست پولی لایت کوین است.

پیامد اصلی رویداد نصف شدن لایت کوین کاهش نرخ ایجاد لایت کوین های جدید است. این مکانیسم کمبود برای مهار تورم با ارائه جنبه کاهش تورم برای ارز دیجیتال طراحی شده است.

با هر نصف کردن، پاداش استخراج‌کنندگان کاهش می‌یابد، که ممکن است بر سودآوری آنها تأثیر بگذارد.

در نتیجه، این رویداد باعث ایجاد تغییراتی در چشم‌انداز ماینیگ می‌شود، زیرا ماینرها استراتژی‌های خود را مجدد ارزیابی می‌کنند و قابلیت عملیات خود را ارزیابی می‌کنند.

از لحاظ تاریخی، رویدادهای نصف شدن لایت کوین تأثیرات قابل توجهی بر قیمت و احساسات بازار پیرامون این ارز دیجیتال داشته است. به عنوان مثال، در ماه‌های قبل از رویداد نصف شدن سال 2019، قیمت LTC افزایش یافت و از 30 دلار در ژانویه به 141.82 دلار در 23 ژوئن 2019 افزایش یافت.

لایت کوین

به همین ترتیب، قبل از رویداد نصف شدن سال 2015، قیمت LTC از پایین ترین سطح 1.45 دلار در ماه می به 7.66 دلار در 9 ژوئیه 2015 افزایش یافت.

لایت کوین
آیا عملکرد گذشته نتایج آینده را نشان می دهد؟

نصف شدن های قبلی اغلب با روندهای صعودی همراه بوده است، زیرا کاهش عرضه همراه با تقاضای پایدار منجر به حرکت صعودی قیمت شده است.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که عملکرد گذشته نشان دهنده نتایج آینده نیست و بازار ارزهای دیجیتال بسیار پر نوسان و تحت تأثیر عوامل متعددی است.

با نزدیک شدن به رویداد نصف شدن لایت کوین بعدی، فعالان بازار و علاقه مندان مشتاقانه تأثیر بالقوه آن را مشاهده می کنند.

معامله گران و سرمایه گذاران به دقت حرکت قیمت ها را زیر نظر دارند و شرایط بازار را تجزیه و تحلیل می کنند تا پیامدهای کوتاه مدت و بلندمدت نصف شدن را بسنجند.

علاوه بر این، این رویداد اغلب باعث علاقه مجدد به LC می شود و تازه واردانی را به فضای ارزهای دیجیتال جذب می کند که مایلند از افزایش قیمت بالقوه سرمایه گذاری کنند یا فناوری پشت این دارایی دیجیتالی تثبیت شده را کشف کنند.

رویداد نصف‌سازی LC  در آینده نشان‌دهنده نقطه عطف مهمی در سفر این ارز دیجیتال است.
اثرات این رویداد بر سود ماینینگ و احساسات بازار همچنان قابل مشاهده است، اما بدون شک توجه جامعه ارزهای دیجیتال را در حالی که منتظر فصل بعدی توسعه لایت کوین هستند، به خود جلب می کند.

خواص لایت کوین

لایت کوین به طور خاص برای کاهش زمان لازم برای اعتبارسنجی یک بلوک جدید و حفظ کارایی ذخیره سازی طراحی شده است. در این بخش به برخی از خواص آن می پردازیم

سرعت تراکنش

لایت کوین دارای سرعت پردازش تراکنش 54 TPS  است که به طور قابل توجهی بالاتر از سرعت پردازش تراکنش بیت کوین 5 TPS  است.

مقیاس پذیری

زمان استخراج بلاک برای LC دو دقیقه و نیم است که چهار برابر سریعتر از ده دقیقه ای است که بیت کوین برای تولید بلاک ها نیاز دارد. در نتیجه، شبکه لایت کوین قادر به دستیابی به توان عملیاتی بالاتری است.
عدم تمرکز

الگوریتم هش Scrypt برای نیرو بخشیدن به مکانیسم اجماع PoW لایت‌کوین استفاده می‌شود، که به شبکه مانع کمتری برای ورود می‌کند و به افراد بیشتری اجازه می‌دهد در فرآیند استخراج لایت کوین شرکت کنند.

این امر به تمرکززدایی شبکه کمک می کند، با توجه به اینکه قدرت ماینینگ دیگر در میان بازیگران بزرگتری که می توانند تجهیزات گران قیمتی مانند استخراج کنندگان مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC) را بخرند، متمرکز نمی شود.

کارمزد معامله

ساختار کارمزد لایت کوین 50/1 اندازه بیت کوین است که هزینه های تراکنش را به شدت کاهش می دهد.
امنیت

هش لایت‌کوین Scrypt به گونه‌ای طراحی شده است که از عملکردهای جایگزین در برابر حملات سخت‌افزاری بروت فورس ایمن‌تر باشد. حتی پس از یک دهه، LC هیچ گونه سوء استفاده بزرگی را متحمل نشده است، که قابلیت اطمینان خود را به عنوان یک ارز دیجیتال نشان می دهد.

حریم خصوصی

لایت کوین همچنین یک ارز دیجیتال حریم خصوصی است.
ارتقاء MWEB (Block Extension MimbleWimble) به کاربران اجازه می دهد تا در صورت لزوم برای انجام تراکنش های خصوصی شرکت کنند و ناشناس بودن تراکنش تضمین می شود – به طوری که مبلغ تراکنش فقط برای فرستنده و گیرنده شناخته می شود.

لایت کوین چگونه کار می کند؟

مانند بیت کوین، لایت کوین بر روی یک بلاک چین منبع باز عمل می کند که تحت کنترل یک مرجع مرکزی واحد نیست.

برای اطمینان از اینکه تراکنش های LC جدید با تاریخچه تراکنش های بلاک چین مغایرت ندارند، هر اپراتور گره لایت کوین یک کپی از هر بلاک چین دارد و ماینرها در پردازش تراکنش های جدید با گنجاندن آنها در بلوک های اخیرا استخراج شده کمک می کنند.

عرضه

لایت کوین دارای سقف 84 میلیون LTC در کل عرضه خود (چهار برابر بیت کوین) است.

بلوک های تک

استخراج لایت کوین می‌تواند منجر به تک شدن بلوک‌ها شود. هنگامی که دو ماینر تقریباً همزمان یک بلوک را تکمیل می کنند و زنجیره در ابتدا هر دو را می پذیرد، اما بعداً یکی را رد می کند، بلوک های تک ایجاد می شوند.

زمان تأیید بلوک کم منجر به تعداد زیادی بلوک تک می شود. پروتکل Segregated Witness (SegWit) با این مشکل مقابله می کند و تعداد بلوک های تک را کاهش می دهد.

الگوریتم هش رمزگذاری

لایت کوین از یک الگوریتم هش به نام Scrypt استفاده می کند. تیم توسعه لایت کوین ابتدا Scrypt را برای جلوگیری از کنترل استخراج توسط ماینرهای ASIC انتخاب کرد.

استخراج ASIC در ابتدا کمتر برای نیازهای حافظه بالاتر الگوریتم استخراج Scrypt مناسب بود، که فرصت‌ها را برای سایر ماینرها، از جمله کسانی که از فناوری CPU و GPU استفاده می‌کردند، افزایش داد.

با این حال، استخراج مبتنی بر ASIC با پشتیبانی Scrypt در طول زمان تکامل یافته است.

بنابراین، به دلیل قابلیت‌های محاسباتی ضعیف، ماینرهای مبتنی بر CPU و GPU دیگر تجهیزات استخراج LTC مفیدی ندارند، زیرا ASICها هش‌های قابل توجهی در ثانیه تولید می‌کنند.

سوآپ اتمی

مبادله اتمی تبادل ارزهای دیجیتال را در بلاک چین های مختلف یا تجارت متقابل زنجیره ای تسهیل می کند. این کار قابلیت همکاری را به بلاک چین لایت کوین اضافه می کند.

اجتناب از پیش ماین

پیش ماینی که توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال مبتنی
بر بلاک چین را قادر می‌سازد تا قبل از عمومی شدن پروژه، سکه استخراج کنند، تا حد زیادی با لایت کوین اجتناب شد.

پیش ماین در ابتدا برای پرداخت به بنیانگذاران پروژه و تامین مالی ایجاد آن استفاده شد.

بسیاری از اعضای جامعه در آن زمان ارزهای جایگزین را با راه اندازی منصفانه مانند بیت کوین می خواستند.
زمانی که لایت کوین برای اولین بار راه اندازی شد،
چارلی لی (بنیان گذار این ارز) به این مسائل پرداخت
و اظهار داشت که کنترل تعداد قابل توجهی از سکه ها توسط یک فرد یا گروه
و استفاده از آنها به هر نحوی که صلاح بداند، «برخلاف دیدگاه غیرمتمرکز بیت کوین» است.

یک هفته قبل از انتشار لایت کوین، لی کدهای منبع و باینری خود را در دسترس قرار داد تا کاربران بتوانند آن را آزمایش کنند.
یک نظرسنجی در فروم Bitcointalk برای انتخاب زمان راه اندازی استفاده شد تا کاربران بتوانند بهترین زمان را انتخاب کنند.
از آنجایی که همه از تاریخ راه‌اندازی مطلع بودند و برای شروع استخراج لایت‌کوین واقعی
فقط باید یک تغییر کوچک در فایل‌های خود ایجاد کنند، همه می‌توانستند به طور همزمان ماین کنند.

حالا که تا اینجا اومدی پیشنهاد من این مقاله‌ست: Axelar