مقاله

آینده واقعیت با AR Metaverse

OVER (OVR): آینده واقعیت با AR Metaverse

در سال 2016، Niantic Labs یک بازی به نام Pokémon GO منتشر کرد که به سرعت به یکی از محبوب ترین بازی های موبایل در تمام دوران تبدیل شد.

علاوه بر نمایش یک شخصیت انیمه محبوب، استفاده از واقعیت افزوده (AR) را نیز رایج کرد، بخشی که از رشد تصاعدی برخوردار بوده است.

هر دستگاه تلفن همراه ساخته شده در چند سال گذشته به طور کامل از AR پشتیبانی می کند و انتظار می رود این صنعت در سال 2024 بیش از 100 میلیارد دلار درآمد کسب کند.

گام بعدی در این تکامل OVER Metaverse است که واقعیت مجازی (VR) و AR را ترکیب می کند.

OVER Metaverse چیست؟

OVER Metaverse که توسط Davide Cuttini و Diego Di Tommaso در ژانویه 2019 تأسیس شد، یک پلتفرم غیرمتمرکز است که تجربه واقعیت افزوده تعاملی را برای کاربران در دنیای واقعی فراهم می کند.

این در ابتدا بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شد، اما از آن زمان به Polygon برای سرعت تراکنش بالاتر با هزینه کمتر پل شده است. علاوه بر این، اکنون سیستم فایل بین سیاره ای (IPFS) را برای ذخیره سازی دارایی های دیجیتال ترکیب می کند.

یکی از قابل توجه ‌ترین ویژگی‌های OVER Metaverse این است که چگونه بسیاری از انواع مختلف فناوری گرد هم می‌آیند تا این تجربیات تعاملی AR را در اختیار کاربران قرار دهند.

این سیستم از موقعیت‌یابی جغرافیایی با داده‌های GPS و SLAM برای تعیین مکان دقیق کاربر استفاده می‌کند تا تجربیاتی را در مکان‌های مختلف، بسیار شبیه به دنیای واقعی، ارائه دهد.

ستون فقرات این پلتفرم OVR SDK یا کیت توسعه نرم افزار است که بر روی موتور بازی سازی قدرتمند Unity 3D cross-platform اجرا می شود.

OVR SDK به سازندگان سیستم اجازه می‌دهد تا آواتارهای NFT را ارائه دهند، کاربران را قادر می‌سازد تا با دروازه‌ها تعامل داشته باشند، شبکه AR را به عنوان یک تجربه مشترک بین کاربران مدیریت کنند و خیلی موارد دیگر که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

OVER Metaverse چگونه کار می کند؟

OVER Metaverse بر اساس سه لایه اصلی است:

لایه مدیریت OVRLand، لایه نقشه برداری OVRLand و OVR SDK.
هر لایه برای تکمیل دو لایه دیگر طراحی شده است و سیستم تنها در صورتی می تواند به طور موثر عمل کند که هر سه لایه به طور پیوسته با هم هماهنگ باشند.

لایه مدیریت OVRLand شامل تمام 1.66 تریلیون OVRL زمین در سرزمین مجازی است.
OVRLand یک شش ضلعی 300 متر مربعی است که دقیقاً با مکانی در دنیای فیزیکی مطابقت دارد.
به عبارت دیگر، هر اینچ مربع روی زمین دارای یک فضای منطبق در لایه دیجیتال OVER Metaverse است.
این OVRLland ها را می توان توسط کاربران OVER خریداری، فروخت یا اجاره کرد تا به عنوان خانه های دیجیتال آنها خدمت کنند.

لایه نقشه برداری OVRLand بخشی ضروری از اکوسیستم است، زیرا روشی است که برای نقشه برداری فضاها در زندگی واقعی برای گنجاندن آنها در سرزمین مجازی استفاده می شود.

کاربری که چنین فضایی را ترسیم می کند، NFT مربوطه را به عنوان بخشی از برنامه Map2Earn جامعه دریافت می کند.
این NFT ها را می توان در بازار OVR خریداری، استفاده یا فروخت.

یکی از گران ترین ها تا به امروز، یک NFT برج ایفل بود که به حراج گذاشته شد و به قیمت 38.6 ETH (تقریباً 69000 دلار از 31 مارس 2023) فروخته شد.

OVR SDK لایه سوم را تشکیل می دهد و به کاربران اجازه می دهد تا تجربیات مجازی، دارایی ها، آواتارها و موارد دیگر را به ویژگی های OVRLand خود متصل کنند.

به یکی از دو روش می توان به آن دسترسی داشت:

استفاده از یک رابط مبتنی بر وب که به دانش کدنویسی یا برنامه نویسی نیاز ندارد، یا با افزونه Unity 3D گویاتر. هنگامی که Over SDK و Unity 3D به صورت ترکیبی استفاده می شوند، یک ماجراجویی واقعیت افزوده به نام OVRExperience ایجاد می شود.
تجربه های OVRE را می توان در بازار OVR نیز معامله کرد.

گره‌های (nodes) OVER

IPFS به گره های OVER قدرت می دهد، که ذخیره سازی غیرمتمرکز دارایی های دیجیتال OVER را تسهیل می کند.

این گره ها توسط کاربرانی اداره می شوند که حداقل 500000 توکن OVR را به اشتراک گذاشته اند.

کاربران غیر عامل می توانند به گره OVER ترجیحی خود رای دهند و آن را با استفاده از توکن های OVR به اشتراک بگذارند، که حداقل نیازی برای آن وجود ندارد.

در طول سه سال اول OVER Metaverse، اپراتورهای گره بر اساس سهام خود، 6٪ پاداش APR، به علاوه یک جایزه بر اساس رتبه بندی آنها بر اساس آن معیار، دریافت خواهند کرد. سهامداران غیر عامل 5.5٪ پاداش APR برای خدمات خود دریافت خواهند کرد.

پس از سه سال اول، گره‌های OVER بر اساس عملکرد و تعداد رای‌هایی که به دست آورده‌اند، رتبه‌بندی می‌شوند، که برای آن سهمی از هزینه‌های میزبانی دریافت می‌کنند.

رای دهندگان همچنین برخی از هزینه های میزبانی را به عنوان انگیزه ای برای کمک به ایمن سازی شبکه دریافت می کنند.

OVRland NFT

وقتی صاحب یک OVRLand NFT هستید، به این معنی است که شما مالک یک سرزمین مجازی در OVER Metaverse هستید.

این NFT ها را می توان به روش های مختلفی از جمله از طریق برنامه OVRLand Map2Earn به دست آورد یا در بازار OVR خرید و فروش کرد.

با صحبت کردن با OVRAssistant که به نام Over Assistant نیز شناخته می شود، می توانید به راحتی OVRLand NFT خود را مدیریت کنید.

OVRAssistant یک آواتار هوش مصنوعی انسان مانند است که در دنیای مجازی به عنوان راهنمای کاربران برای پاسخ دادن به سؤالات یا هدایت آنها به نقاط مورد علاقه یا اطراف یک فروشگاه استفاده می شود.

این تعامل کاملاً صوتی است و نیازی به تایپ توسط کاربر ندارد.

توکن رمزنگاری OVR چیست؟

OVR یک توکن ERC-20 است که به عنوان توکن شبکه اولیه OVER Metaverse عمل می کند. کاربردهای متنوعی در اکوسیستم OVER دارد.

می‌توانید از توکن‌های OVR برای خرید OVRland NFT یا سایر دارایی‌های دیجیتال از بازار OVR استفاده کنید.

همچنین می‌توان از آنها برای خرید یک OVRExperience از Marketplace یا برای پرداخت یک OVRCreator برای ایجاد یک OVRExperience سفارشی برای لذت بردن شما استفاده کرد.

کاربران می‌توانند توکن‌های OVR را با فروش NFT یا سایر دارایی‌های دیجیتال، اجاره یا فروش OVRLlands، به عنوان پرداخت از سوی تبلیغ‌کنندگان، یا به عنوان پاداش سیستم، به دست آورند.

همانطور که قبلا ذکر شد، OVR همچنین می تواند برای قرار دادن گره ها استفاده شود.

OVR Tokenomics

این سیستم در مجموع دارای 110 میلیون توکن OVR است، اگرچه هیچ سقف تئوری سختی وجود ندارد.

توکن‌های OVR در دو مرحله، از طریق رویداد توزیع اولیه توکن، که OVR را به کسانی که در پلتفرم OVR سرمایه‌گذاری شده‌اند، و پیشنهاد اولیه منحنی پیوند (IBCO) اختصاص می‌دهد، ضرب شدند.

بیش از 75 درصد از توکن‌های OVR در رویداد توزیع توکن اولیه به شرح زیر ساخته شده‌اند:
3.86% به مشترکین سهام
2.88% به مشترکین فروش خصوصی
24.09% به صندوق تیم
5.41% به مشاوران
1.36% به برنامه جایزه
18.18% به جوایز جامعه
18.18% به فونداسیون
0.29% به افزایش نقدینگی احتمالی

تمام توکن‌هایی که در این رویداد توزیع می‌شوند دارای یک دوره واگذاری قرارداد هوشمند هستند که بسته به ذینفعان مختلف متفاوت است.

توکن‌های باقی‌مانده در 30 نوامبر 2020 از طریق IBCO ساخته و توزیع شدند.
IBCO برای همه کاربران کشورهای دوستدار رمزگذاری که مشتری خود را بشناسید (KYC) را تکمیل کرده‌اند باز بود.
منحنی پیوند IBCO از پروتکل نقدینگی مستمر بانکور پیروی می کند.
از طریق منحنی پیوند، قیمت توکن OVR با افزایش خطی عرضه آن به طور تصاعدی افزایش می‌یابد و بالعکس.

مشخصات اکوسیستم OVR

اکوسیستم از سه جریان توکن OVR مجزا استفاده می کند.
این‌ها به پلتفرم OVER اجازه می‌دهند تا برای سال‌های آتی بدون اتکا به بودجه خارجی یا سیستم پیچیده سوزاندن توکن‌ها و جایگزینی آن‌ها با توکن‌های جدید، خودکفا باشد تا از آن لذت ببرند.

ابتدا، 5% کارمزد تراکنش برای همه مبادلات دارایی NFT و OVER اعمال می‌شود، و همچنین برای تمام درآمدهای به دست آمده توسط کاربرانی که OVRLland‌های خود را به ناشران یا تبلیغ‌کنندگان اجاره داده‌اند، اعمال می‌شود.

دوم، کاربران می‌توانند برای بلیط رویداد، دسترسی به اتاق خصوصی، لباس مجازی برای آواتارها، و اعتبار برای لذت بردن از بازی‌های واقعیت مجازی و/یا واقعیت افزوده، خریدهای درون‌برنامه‌ای انجام دهند.

در نهایت، تمام دارایی های VR و AR در سیستم IPFS ذخیره می شوند.
برای قرار دادن دارایی‌های خصوصی در یک OVRLland، فضای IPFS باید با هزینه ماهیانه کمی به ارزش ۱ دلار از توکن‌های OVR پرداخت شود.از هزینه‌های جمع‌آوری‌شده، نیمی برای پرداخت به ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی IPFS و نیمی دیگر برای پوشش هزینه‌های توسعه نرم‌افزار، بازپرداخت نگه‌دارنده‌های شبکه و ادامه گسترش پایگاه کاربران استفاده می‌شود.

پیش بینی قیمت توکن OVR

توکن OVR در اواخر دسامبر در بازار با حدود 0.08 دلار معامله شد. بالاترین قیمت توکن OVR 3.33 دلار است که در 2 دسامبر 2021 به آن رسید.

پایین ترین قیمت آن 0.02 دلار در 12 ژانویه 2021 بود.

در حال حاضر حدود 0.30 دلار (31 مارس 2023) معامله می شود.

کارشناسان DigitalCoin Price معتقدند که توکن OVR تا پایان سال 2025 به 1.07 دلار و تا پایان سال 2030 به 3.10 دلار خواهد رسید. در دراز مدت، پیش بینی می شود که تا سال 2030 به 7.01 دلار برسد.

آیا OVR یک سرمایه گذاری خوب است؟

OVR به عنوان یک سرمایه گذاری قوی در نظر گرفته می شود، به خصوص اگر پیش بینی های بالا در نهایت به حقیقت بپیوندند. حتی اگر پیش‌بینی محافظه‌کارانه‌تر دقیق‌تر باشد، ارزش توکن OVR تا پایان دهه ده برابر خواهد شد.

در فوریه 2023، OVER از یک میلیونمین کاربر خود استقبال کرد. OVER Metaverse احتمالاً با استفاده از AR به طور فزاینده ای در زندگی روزمره ما محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

این در حال حاضر توسط نمایش مد ترکیبی OVER که در میلان در 31 مارس 2023 در طول هفته مد OVER Metaverse برگزار شد، با برندهایی مانند PINKO و Tencent تأیید شده است.

علاوه بر این، در حال حاضر قرار است ویژگی‌های جدیدی در ماه‌های آینده منتشر شود و با افزایش تعداد کاربران، ارزش بیشتری را برای سرمایه‌گذاران بالقوه بیافزاید.

به عنوان مثال، تیم OVR روی سیستمی کار می کند که به کاربران اجازه می دهد آواتارهای هوش مصنوعی خود را ایجاد کرده و آنها را در OVRLlands خود مدیریت کنند.

هنگامی که سازمان غیرمتمرکز مستقل OVER (DAO) راه اندازی شود، توکن OVR همچنین به عنوان یک توکن حاکمیتی دارای ابزار اضافی خواهد بود.

علاوه بر این، با ارتقاء ویژگی Unity SDK، می‌توانید انتظار تجربه‌های جالب‌تری از AR را داشته باشید زیرا امکان توسعه بازی‌های AR NFT با موقعیت جغرافیایی را فراهم می‌کند.

در حالی که این تحولات ممکن است نشان دهنده پتانسیل رشد بلندمدت OVER باشد، نباید به عنوان توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. همیشه به یاد داشته باشید که قبل از سرمایه گذاری در هر ارز دیجیتال، تحقیقات خود را انجام دهید، زیرا قیمت کریپتو متمایل به نوسان است.

در آخر

OVER Metaverse یک پلت فرم امیدوارکننده است که از فناوری AR برای ارائه تجربیات مجازی یکپارچه در دنیای واقعی استفاده می کند و خطوط بین فضاهای فیزیکی و دیجیتال را محو می کند.

به طور کلی، فناوری واقعیت افزوده استفاده شده توسط OVER Metaverse پتانسیل ایجاد انقلابی در شیوه تجربه و تعامل انسان با فناوری را دارد.

همانطور که به تکامل و بلوغ ادامه می‌دهد، می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای کسب‌وکارها، افراد و جوامع بگشاید تا به روش‌هایی که قبلاً غیرقابل تصور بود، ارتباط برقرار کنند و همکاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *