بلاک چین Sui (SUI): یک بلاک چین سریع و مقرون به صرفه لایه 1

بلاک چین سوئی (SUI) چیست؟

Sui یک بلاک چین لایه 1 است که برای حل برخی از مشکلات پیرامون web3 طراحی شده است.
حوزه‌های تمرکز اصلی آن کاهش تأخیر در زمان لازم برای اجرای قراردادهای هوشمند و متحول کردن فناوری بلاک چین با افزایش سرعت و امنیت است، زیرا چشم‌انداز بلاک چین Sui به سمت پذیرش بیشتر وب 3 پیش می‌رود همچنین خانه آینده بازی های جدید و هیجان انگیز NFT بلاک چین است، از جمله نمونه اولیه آن، Sui Monstars ایده این است که توسعه دهندگان می توانند به طور کامل خلاقیت خود را در ساخت بازی ها سرگرم کننده و هیجان انگیز بدون تمرکز بیش از حد بر روی جنبه برنامه نویسی آزاد کنند.

پلتفرم Sui توسط Mysten Labs ایجاد شده است که تیم 13 نفره آن توسط پنج بنیانگذار – Evan Cheng، Sam Blackshear، Adeniyi Abiodun، George Danezis و Kostas Chalkias – که مدیران ارشد سابق و معماران اصلی برنامه کیف پول دیجیتال متوقف شده متا هستند، ایجاد شده است، نووی نامیده می شود.

آنها تصمیم گرفتند یک پروتکل جدید بلاک چین را با هدف شکست دادن مسائل مقیاس پذیری که برای سال ها مشکل بخش کریپتو بوده است، راه اندازی کنند.

بلاک چین Sui چگونه کار می کند؟

بلاک چین Sui دارای سه عنصر اصلی است که با هم کار می کنند تا به آن اجازه می دهد تا تسویه حساب های فوری را با هزینه کم پردازش کند: زبان Move، اجرای تراکنش موازی و موتور اجماع  sui.

زبان move

شبکه Sui از اجرای قراردادهای هوشمند با زبان Sui Move پشتیبانی می کند که نسخه به روز شده زبان Move است و Aptos از آن استفاده می کند. Move یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر زبان محبوب Rust است که در اصل توسط فیس بوک برای برنامه بلاک چین متوقف شده Diem  طراحی شده است.

Sui’s Move  یک زبان بایت کد اجرایی است که برای جلوگیری از هزینه مضاعف طراحی شده است و به Sui کمک می کند تا به یکی از امن ترین پلتفرم های قرارداد هوشمند تبدیل شود.

به طور کلی، برای بهبود برخی از ایرادات – یا حداقل نقص – زبان های برنامه نویسی موجود مانند Solidity طراحی شده است که برای پشتیبانی از نمایش دارایی های بلاک چین به صورت ایمن کدگذاری نشده اند.

در حالی که شبکه‌های بلاک چین سنتی قراردادهای هوشمند خود را حول حساب‌ها طراحی می‌کنند، قراردادهای هوشمند Sui پیرامون اشیاء قابل برنامه‌ریزی طراحی می‌شوند.

این اشیاء می توانند تغییرپذیر یا غیرقابل تغییر باشند، بین چندین نفر به اشتراک گذاشته شوند یا متعلق به یک نفر باشند. اشیایی که منحصراً متعلق به یک کاربر است نیازی به انجام مراحل تأیید نخواهند داشت و به آنها امکان می دهد تقریباً فوری نهایی شوند.

اجرای معاملات موازی

یکی از بزرگترین نوآوری هایی که Sui ارائه می دهد، اجرای تراکنش موازی است.
در پلتفرم‌های دیگری که قراردادهای هوشمند را پردازش می‌کنند، تراکنش‌ها به‌طور کلی به ترتیبی که دریافت می‌شوند، یکی یکی اجرا می‌شوند. این باعث می شود که پردازش تراکنش های فردی بیشتر طول بکشد.

با این حال، بلاک چین sui تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش می‌کند و تراکنش‌های ساده نیازی به توافق ندارند، که منجر به نهایی شدن تقریباً فوری می‌شود.

برای مقایسه، در اوج خود، بلاک چین اتریوم می تواند حدود 15 تراکنش در ثانیه (TPS) را انجام دهد.
در اجرای آزمایشی، شبکه Sui توانست 120000 تراکنش را در یک ثانیه پردازش کند.

موتور اجماع سوئی

در زمان راه‌اندازی، تاسک و ناروال الگوریتم‌های اجماع پیش‌فرض مورد استفاده Sui بودند، اگرچه Bullshark در آگوست 2022 جایگزین توسک به عنوان گزینه اصلی شد.

این حرکت به منظور کاهش مشکلات تأخیر انجام شد و اطمینان حاصل شد که اعتبارسنجی‌هایی با سرعت پردازش پایین‌تر همچنان می‌توانند به پروژه کمک کنند.

با این حال، تاسک همچنان از طریق به‌روزرسانی منبع قابل استفاده است.
به طور خلاصه، Narwhal  به عنوان یک حافظه برای اطمینان از در دسترس بودن داده‌های ارسال شده به اجماع استفاده می‌شود و Bullshark (یا Tusk) سپس استانداردی را برای مرتب کردن آن داده‌ها تعیین می‌کند تا موتور اجماع بتواند آن‌ها را بخواند.

این بخشی از mempool گراف غیر چرخه جهت دار (DAG) است که نوآوری دیگری است که Sui ارائه می دهد.

ویژگی های Sui Economy

Sui بر روی یک سیستم اثبات سهام (DPoS) اجرا می شود، به این معنی که در هر دوره (یک دوره 24 ساعته)، دارندگان SUI مجموعه ای از اعتبار سنجی ها را انتخاب می کنند و توکن های SUI خود را با آنها به اشتراک می گذارند.

این اعتباردهنده ها تراکنش های موجود در شبکه را پردازش می کنند.
توکن‌های شرط‌بندی شده در طول آن دوره خاص در سیستم قفل می‌شوند، اما دارندگان توکن می‌توانند توکن‌های خود را بیرون بکشند یا زمانی که دوره تغییر می‌کند، اعتبار سنجی واگذار شده خود را تغییر دهند.

گردش کار اقتصادی  Sui

مکانیسم قیمت گذاری گاز
سیستم قیمت گاز شبکه Sui با سه هدف متمایز طراحی شده است که همگی برای بهبود تجربه کاربر و تضمین یک شبکه سریع و قابل اعتماد طراحی شده است:

• پایین نگه داشتن هزینه های گاز و محاسبه آنها بر اساس یک فرمول
• تشویق اعتبار سنجی ها تا کارشان تا حد امکان کارآمد انجام شود.
• فراهم کردن یک لایه حفاظتی برای شبکه و جلوگیری از آسیب پذیری آن در برابر حملات انکار سرویس

در ابتدای هر دوره، اعتبارسنجی‌ها برای مشاهده حداقل قیمت گازی که می‌پذیرند بررسی می‌شوند.
سپس سیستم این مقادیر را سفارش می دهد و قیمتی را تقریباً در صدک 66 انتخاب می کند.

در طول دوره، هر اعتبارسنجی سیگنال‌هایی را در رابطه با عملیات اعتبارسنجی‌های دیگر دریافت می‌کند که به آنها اجازه می‌دهد عملکرد خود را در مقابل بقیه ارزیابی کنند و هدف خود را متعهد به قیمت گاز مرجع باشند.

در پایان هر دوره، اعتباردهندگانی که عملکرد موثری در برابر قیمت گاز مرجع داشته‌اند، پاداش‌های منظم دریافت می‌کنند، در حالی که آنهایی که این کار را نکرده‌اند، پاداش‌هایشان کاهش می‌یابد.

این سیستم اعتبارسنجی ها را تشویق می کند که حداقل قیمت گاز قابل قبول کمتری را وارد کرده و به آن متعهد شوند، که به کاهش هزینه های کاربران کمک می کند.

صندوق ذخیره سازی

بخش مهمی از جنبه پایداری بلاک چین Sui، صندوق ذخیره‌سازی است که برای نگهداری هزینه‌های گاز شبکه و توزیع مجدد آن به اعتبارسنجی‌ها در آینده طراحی شده است.
این تضمین می‌کند که شبکه می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد، زیرا اعتبار سنجی‌ها در ادامه کار خود منافع خاصی خواهند داشت.

اندازه صندوق ذخیره با حصول اطمینان از اینکه جریان خروجی ذخیره سازی همیشه کمتر از جریان ورودی ذخیره خواهد بود حفظ می شود. دو نوع جریان ورودی وجود دارد:

هزینه‌های ذخیره‌سازی برای تراکنش‌های انجام‌شده در دوره کنونی، و سرمایه‌گذاری مجدد پاداش‌های شرط‌بندی شده که به اعتبارسنجی‌ها در اصل جدید پرداخت نشده است. خروجی زمانی ایجاد می شود که کاربران داده های غیر ضروری را برای تخفیف هزینه ذخیره سازی حذف می کنند.

توجه به این نکته مهم است که این جوایز اعتبارسنجی فقط از سود ایجاد شده توسط صندوق پرداخت می شود و اصل سرمایه هرگز لمس نمی شود.

این تضمین می کند که صندوق و در نتیجه اکوسیستم خودپایدار بوده و می تواند به طور نامحدود دوام بیاورد.

توکن SUI چیست؟

SUI  کوین اصلی بلاک چین Sui است.
این توکن کاربردها و مزایای متعددی دارد.
ابتدا، می‌توانید از آن برای استقرار و پرداخت هزینه گاز برای تراکنش‌های شبکه PoS Sui استفاده کنید.

همچنین می توان آن را به عنوان دارایی نقدی معامله کرد. در نهایت، همه دارندگان توکن SUI می توانند در روند رای گیری حاکمیت شرکت کنند.
ساده‌ترین راه برای ذخیره توکن‌های SUI، SUI Wallet است، که یک افزونه مرورگر Google Chrome است که به شما امکان می‌دهد یک کیف پول جدید ایجاد کنید یا یک کیف پول موجود را برای نگهداری از دارایی‌ها وارد کنید.

NFT  ها همچنین می توانند در کیف پول SUI آپلود شوند و به آنها امکان می دهد به طور ایمن در بلاک چین ذخیره شوند.

SUI Tokenomics

اگرچه توکن SUI هنوز فعال نشده است، توزیع SUI قبل از انتشار قریب الوقوع آن اعلام شده است.

این توکن دارای سقف سختی 10 میلیارد سکه است که بخشی از آن در زمان عرضه آزاد می شود و مابقی طبق تصمیم بنیاد Sui در طول زمان به صورت تدریجی توزیع می شود.

در زمان راه‌اندازی، 50 درصد برای کمک‌های مالی، یارانه اعتبارسنجی، و تحقیق و توسعه در صندوق ذخیره اجتماعی قرار می‌گیرد، 20 درصد به مشارکت‌کنندگان اولیه پروژه، 14 درصد به سرمایه‌گذاران، 10 درصد به Mysten توزیع می‌شود.

خزانه داری Labs و 6٪ به برنامه دسترسی به انجمن (CAP) و آزمایش کنندگان برنامه اختصاص می یابد.

در آخر

با افزایش محبوبیت وب 3، پتانسیل واقعی بلاک چین Sui پس از راه اندازی توکن شبکه خود، SUI، به طور کامل محقق خواهد شد. اگر Sui با پتانسیل کامل خود عمل کند، کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را ذخیره کرده و با سرعت بی‌سابقه‌ای روی یک بلاک چین امن‌تر وب 3 تراکنش کنند.

با کاهش چشمگیر زمان پردازش تراکنش ها، سیستم کلی کارآمدتر می شود و باعث پذیرش انبوه در وب 3 و بازی می شود – و در نهایت منجر به آینده روشن تری برای کل بخش کریپتو و کاربران آن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *